استان  هرمزگان ازجمله استان هایی است که به واسطه ساحلی بودن زمینه مناسبی برای انواع صنایع محصولات دریایی  از جمله فراوری و تولید ماهی و میگودارد.با این حال در یکی دو سال گذشته بسیاری از این صنایع به دلیل مشکلات حاکم بر فضای تولید کشور،رو به ورشکستگی نهاده وبا اخراج کارگران خود از چرخه تولیدخارج می شوند که مراکز تولید میگوهای پرورشی را از آن جمله می توان نام برد.کارخانه تن ماهی جنوب اما یکی از تازه ترین نمونه هاست


ایسنا:

مدیر عامل شرکت تن ساحل محصولات دریایی جنوب گفت: «با توجه به اینکه نرخ ارز 60 درصدی افزایش پیدا کرده، اما به ما دستور 15 درصد مجوز افزایش نرخ را داده اند، فاصله با عدالت تا کجا!  وا مصیبتا! با خون دل شرکت تن ساحل محصولات دریایی جنوب  را احداث کردیم، الان با این اوضاع و شرایطی که این واحد تولیدی دارد، بنده باید هزینه نگهبان  و مدیر بپردازم تا چهار تا خشت و گل سر پا بماند».

شرکت محصولات دریایی جنوب تولید کننده تن ماهی ساحل، یکی از کارخانجاتی است که در شهر بندرعباس و در کنار ساحل جنوبی کشور واقع گردیده و با توجه به شرایط و مزیت حاصل شده، تلاش می نماید که از ماهیان تازه جهت تولید تن ماهی با کیفیت استفاده نماید.

سید مصطفی میر محمد با خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا) منطقه خلیج فارس، افزود: شرکت محصولات دریایی جنوب تولید کننده تن ماهی ساحل برای تولید تن، 95 درصد ماهی مورد نیاز خود را به دلیل کمبود ماهی، از کشورهای نیوزلند، آسیای جنوب شرقی، ویتنام و غنا تامین می کرد.

 جهش یک دفعه ای نرخ ارز (40 درصد افزایش) به دلیل تحریم های خیلی جدی اخیر از تاریخ دی ماه سال 90 متاسفانه تاثیرات زیادی در راستای افزایش نرخ ماهی نرخ ماهی وارداتی، (سال قبل 2300 و سال جدید 5400 تومان ) و کمبود آن در سطح جهان گذاشته است، به طوری  که قدرت خرید کارخانه پایین آمده است.

میر محمد تصریح کرد: با وجود مشکلات پش آمده برای کارخانه، نامه نگاری هایی هم در راستای پیگیری مسایل و مشکلات برای استاندار هرمزگان در دو مرحله انجام گرفت که جواب قانع کننده ای دریافت نکردیم.  

وی بیان کرد: به دنبال بحران های ایجاد شده، کارخانه نتوانست دوام بیاورد، متاسفانه مجبور شد با تعطیلی خود از فروردین ماه سال جاری تمام کارکنان ( تعداد 80 نفر ) خود را که  اکثر آنها زن و نان آور خانواده  بودند از کار بیکار و معرفی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماع هرمزگان کند، تا باتشکیل پرونده بیمه بیکاری حداقل از زندگی سافط نشوند.

مدیر عامل شرکت تن ساحل محصولات دریایی جنوب گفت: ناراحتی بنده  این است چرا مسوولین در گفت و گوها و مصاحبه های خود در رسانه ملی آمار و حرف هایی ارایه می دهند، که در رویا و خیال معنی و از عالم واقعیت بی نهایت فاصله دارند.

میر محمد در ادمه افزود: با توجه به اینکه نرخ ارز 60 درصدی افزایش پیدا کرده، اما به ما دستور 15 درصد مجوز افزایش نرخ را داده اند، فاصله با عدالت تا کجا!  وا مصیبتا! با خون دل شرکت تن ساحل محصولات دریایی جنوب  را احداث کردیم، درحال حاضر با این اوضاع و شرایطی که این واحد تولیدی دارد، بنده باید هزینه نگهبان  و مدیر بپردازم تا چهار تا خشت و گل سر پا بماند.